Poraz na teškom gostovanju: Đakovo - Pula 1981 82:76

Borbeni košarkaši Pule 1981 pustili su na parketu Nastavno-športske dvorane u Đakovu posljednji atom snage, a neki, kao Mihael Škarica, čak i nešto više, no ni to nije bilo dovoljno za dva boda, domaćin je naime na kraju uzbudljivih i teških četrdeset minuta slavio s konačnih 82:76 te se revanširao za poraz u Puli na početku kvalifikacija.

Odlično su Bijeloplavi otvorili susret te u devetoj minuti, nakon trice Zvonimira Stunje, pobjegli na dvoznamenkastu prednost (15:26). Do velikog odmora košarkaši Pule 1981 održavaju stečenu prednost i ne dozvoljavaju Đakovčanima da se približe na manje od šest razlike (36:42 - 19. minuta) pa se na dogovor u svlačionice odlazi pri rezultatu 36:44.

Nastavak domaćin otvara s mini-serijom 5:0 i ekspresno dolazi na "minus" 3 (41:44), a Bijeloplavi svoj prvi poen ubacuju preko Mate Nikolasa Škare tek u 24. minuti. Tricom Antuna Hrkača Đakovo preuzima vodstvo minutu kasnije (46:45), a nakon tog trenutka igra se doslovno koš na koš te se momčadi učestalo razmjenjuju u minimalnim vodstvima.

U posljednju se četvrtinu ulazi pri rezultatu 58:60, a prvo značajnije vodstvo Đakovo ima sedam minuta prije kraja kada košem i dodatnim bacanjem Blaža Vojedilova "bježe" na 67:62, a Puležani ostaju bez Mihaela Škarice koji, u najmanju ruku čudnim okolnostima, radi prekršaj, ali napušta teren uganutog skočnog zgloba, istegnutog lisnog mišića te od prije otvorene arkade.

Kada se činilo da će domaćin odvesti susret u mirnu završnicu, Bijeloplavi ponovo pritišću papučicu gasa te preko kapetana Nikole Milivojevića dvije minute prije kraja hvataju novo izjednačenje (74:74). Domaćin ne posustaje, Mirko Marić još jednom "spušta" na "minus" 3 (79:76), ali više od toga nije išlo. Tomas Belina i Nikola Vučinić promašuju iza crte 6,75m te Đakovo uzima pobjedu.

Bez ulaska u pretjeranu polemiku nemoguće je ne izdvojiti odnos slobodnih bacanja na utakmici, 43:23 u korist Đakovčana, iz čega proizlazi čak 30 koševa postignutih od strane domaćina s linije "penala". Mirko Marić je s 20 koševa bio prvi strijelac Pule 1981, povratnik Zvonimir Stunja dodao je 14, a Nikola Milivojević 13.

Puležani nakon ovog poraza ostaju na trećem mjestu na ljestvici Lige za popunu Prve muške lige, s dvije pobjede i tri poraza, a u sljedećem kolu na svom će terenu ugostiti Maksimir, željni da se revanširaju za poraz u Zagrebu te za zadržavanje mogućnosti ostanka u igri za jedno od prva dva mjesta koje vode u viši rang natjecanja.

ĐAKOVO - PULA 1981 82:76 (17:26, 19:18, 22:16, 24:16)

Đakovo: Škrinjarić 2, Šakota, Vojedilov 18, Hajduković 7, Letica, Jurić, Radoš 17, Marjanović, Blažević, Kozić 18, Hrkač 17, Češkić 3. Trener: Gunjević.

Pula 1981: Vučinić 2, Milivojević 13, Damjanac, Mionni 2, Marić 20, Škare 1, Belina 5, Stunja 14, Ostojić 6, Banko 3, Škarica 10, Šimac. Trener: Krizman.