Odlučile nijanse: Ribola Kaštela - Pula 1981 97:91

Jučerašnje gostovanje u Dalmaciji nije bilo "burno" samo na cesti, već je u potpunosti opravdalo epitet "iznimno teškog" i na terenu: nakon 40 minuta egal igre košarkaši Pule 1981 u dramatičnoj su završnici bili primorani podignuti bijelu zastavicu i čestitati igračima Ribole Kaštela na zasluženoj pobjedi. Dok su Puležani tužnim korakom odlazili u svlačionicu semafor u dvorani Sokolana pokazivao je 97:91 za Kaštelane.

Ribola je bolje otvorila susret 17. kola Prve muške lige i nakon 4 minute vodila 9:2. Nervozno su u tim trenucima izgledali Bijeloplavi, koji su nastupili bez viroznog Saše Gligorovića, koji je ostao u Puli, ali do kraja prve četvrtine konsolidiraju svoje redove te tricom Kristijana Andabake prvu dionicu zaključuju na samo poenu zaostatka (21:20). Druga četvrtina protekla je u igri koš na koš, ni jedna se ekipa ne uspijeva rezultatski odvojiti pa se na veliki odmor odlazi pri rezultatu 45:45.

U nastavak bolje ulaze domaćini koji mini serijom 10:2 bježe na 60:51 u 25. minuti no Puležani se ponovo vračaju i u posljednju dionicu odlaze s minimalnim zaostatkom od 4 koša (70:66). Tricom Bilandžića i košem Marasovića košarkaši Ribole ponovo odlaze na +9 (75:66 - 31') i do same završnice održavaju prednost između 3 i 9 koševa, ali Bijeloplavi se ne predaju i i 2 minute prije kraja dolaze na -1 (88:87), nakon čega slijedi prije spomenuta drama. Puležani promašuju dva uzastopna napada, Ribola odlazi na +5 17 sekundi prije kraja (94:89), nakon čega Mirko Marić skače u napadu, zabija za 94:91, ali sudac mu i dosuđuje tehničku pogrešku zbog prestupa kod ometanja domaćeg igrača koji je ubacivao loptu u igru i tu je priči kraj jer domaći rutinirano koriste slobodno bacanje i dodatni posjed za konačno slavlje.

Ne može se zamjeriti košarkašima Pule 1981 ni na pristupu, ni na pokazanoj želji, no falilo je malo sreće i koncentracije. Deseti je ovo poraz za Puležane, koji s 24 boda ostaju u sredini ljestvice, ali situacija se pomalo zakomplicirava s obzirom na to da im sljedeće kolo, u subotu, 2. ožujka u 16 sati, u goste stiže Sonik Puntamika, vodeća momčad lige, a zona ispadanja je ponovo (pre)blizu.

Bijeloplave je u Kaštel Sućurcu predvodio tandem Jelenković-Pušić, obojica su postigla 28 koševa i imala po 7 skokova. Zadarski playmaker je učinak podebljao s 8, a Pušić s 5 asistencija. Andabaka je dodao 14 koševa i 7 skokova, dok je Sandro Kordiš stao na 8 koševa i 8 skokova. Domaćina je do pobjede predvodio sjajni Marin Vručinić s 26 postignutih poena, 5 skokova i 13 asistencija. Martin Bilandžić je u 17 poena ugradio 5 pogođenih trica, dok su Frano Marasović i Ivan Rašetina ubacili po 13 poena.

RIBOLA KAŠTELA – PULA 1981 97:91 (21:20, 24:25, 25:21, 27:25)

Ribola Kaštela: Rašetina 13, Marasović 13, Vručinić 26, Krešić, Vidović 11, Biočić 10, Bilandžić 17, Pruže 4, Elez 3, Vujević, Sanader, Bare; trener: Rančić.

Pula 1981: Kordiš 8, Marinović, Andabaka 14, Koljanin 2, Jelenković 28, Pušić 28, Marić 5, Stojanović 2, Brzica 4; trener: Pavić.