Velika pobjeda Bijeloplavih: Kvarner 2010 - Pula 1981 76:82

Košarkaši Pule 1981 upisali su svoju drugu pobjedu sezone, u utakmici 6. kola Prve muške lige slavili su na gostovanju u Rijeci kod Kvarnera 2010. Susret je u svakom pogledu opravdao epitet regionalnog derbija, a Puležani su nakon četrdeset minuta bespoštedne borbe pobijedili konačnim rezultatom 76:82. "Kao prvo, moram čestitati mojim dečkima na zalaganju i pokazanom na parketu" - izjavio je neposredno nakon susreta trener Sandro Nicević. "Na kraju smo pokazali karakter, ostali smo pribrani, koncentrirani i nismo dozvolili da nas očajna treća četvrtina košta konačne pobjede".

Bijeloplavi otvaraju susret tricom Matije Bilalovića i daju naslutiti da neće dozvoliti Riječanima da se rezultatski odvoje odmah u ranoj fazi utakmice. Prva četvrtina protječe u izjednačenoj igri, s jedne strane Bilalović s 11 koševa predvodi Puležane, dok isto u redovima domaćih radi veteran Štemberger sa 7 koševa na kontu. Igrači trenera Nicevića zaključuju prvu dionicu mini-serijom 8-0 u kojoj Bilalović i Travica postižu svaki po 4 poena za vodstvo 22:26.

Početak druge četvrtine obilježio je trener domaćih Goran Šućurović, koji je nezadovoljan odlukom sudačke trojke prvo dobio tehničku pogrešku, a zatim i isključujuću, što Bijeloplavi koriste za seriju 14-2 i bijeg na osjetnih +16 (24:40) u 14. minuti. Do velikog odmora Bilalović i suigrači održavaju razliku te na dogovor u svlačionicu odlaze pri rezultatu 36:51.

Početak treće dionice donosi dobro poznatu "crnu rupu" pulskog prvoligaša, što Riječani koriste za seriju 10-0, a Puležani prve poene postižu tek nakon sedam minuta preko Travice (46:53). Tricom Martina Klepe pulski košarkaši pokušavaju novi bijeg, ali slijedi nekoliko promašenih napada što domaći koriste za zadržavanje priključka. Krešimir Elez nakon sirene promašuje oba slobodna bacanja i u posljednjih se deset minuta ulazi pri rezultatu 53:58.

U prve četiri minute četvrte dionice košarkaši Kvarnera 2010 dodatno smanjuju zaostatak da bi u 34. minuti prešli u vodstvo nakon zakucavanja Tončinića (66:65). Bilalović pogađa za novih +1 nakon čega i Štemberger mora napustiti dvoranu zbog druge nesportske pogreške na utakmici. Wardlow je precizan s linije slobodnih bacanja, a Travica iz reketa što Puležane vodi na +5 (66:71). No, tu nije kraj jer Riječani preko raspoloženog Atelja vračaju vodu na svoj mlin i ulaze u posljednje dvije minute susreta uz vodstvo od 3 razlike (76:73).

Matija Bilalović vraća Bijeloplave u egal tricom 1:41 minuta do kraja susreta, Tončinić pogrešno dodaje, nakon čega slijedi minuta odmora, a košarkaši Pule 1981 imaju napad koji uspješno završavaju ponovo preko Bilalovića za novih +2 (76:78) 53 sekunde prije kraja. Nakon još jedne uspješne obrane, Klepo staje na liniju slobodnih bacanja s koje je oba puta uspješan, Puležani vode 4 razlike (76:80), a semafor pokazuje 18 sekundi do kraja. Nakon još jednog time-outa slijedi nova dobra obrana Bijeloplavih i prekršaj na Travici koji je također oba puta precizan s linije slobodnih bacanja, vremena više nema te slavlje pulskih košarkaša može početi.

Najbolji u redovima Pule 1981 bio je Bilalović s 26 postignutih koševa, 20 je dodao Niko Travica, 16 Martin Klepo, a 10 Evan Wardlow. Kod domaćina je najefikasniji bio najiskusniji dvojac, Tončinić i Štemberger, s 22, odnosno 18 koševa na kontu. Bijeloplavi su konačno prekinuli crni niz i uz skor 2-4 na svom će parketu dočekati košarkaše Omiš Čagalj Toursa u utakmici 7. kola Prve muške lige koja je na rasporedu sljedeću subotu u 15 sati.

KVARNER 2010 - PULA 1981 76:82 (22:26, 14:25, 17:7, 23:24)

Kvarner 2010: Štemberger 18, Jashari 2, Krulčić 4, Tončinić 22, Atelj 7, Delpin 10, Smojver 5, Bačac-Simper, Krstinić 6, Volarević 2, Penić, Furlan; trener: Šućurović.

Pula 1981: Wardlow 10, Vučinić, Elez 4, Marić 3, Bilalović 23, Šibenik, Guštin, Maurović, Travica 20, Ostojić 6, Klepo 16; trener: Nicević.