Popustili u završnici: Jazine Arbanasi - Pula 1981 105:96

Nažalost, posljednje gostovanje kalendarske 2020. godine nije bilo sretno za košarkaše Pule 1981 koji su u utakmici 10. kola Prve muške lige poraženi na parketu Jazina Arbanasi konačnim rezultatom 105:96. Dugo su Bijeloplavi bili u utakmici i ravnopravno se borili za bodove, no, na kraju je falilo malo više koncentracije i sreće kako bi se u Pulu vratili s punim plijenom.

Trener Sandro Nicević, koji nije mogao računati na usluge ozlijeđenog Martina Klepe koji nije ni putovao u Dalmaciju sa suigračima, utakmicu je otvorio s petorkom Gustovarac, Wardlow, Bilalović, Guštin i Travica, međutim ista loše otvara susret što domaći koriste za brzinski bijeg na +9 (12:3). Jedine koševe za Bijeloplave u tih početnih pet minuta postigao je Gustovarac iza linije 6,75. Minuta odmora donijela je dodatnu mirnoću u redove pulskog prvoligaša, Bilalović i suigrači podižu agresivnost u obrani te prvu četvrtinu zaključuju sa zaostatkom od 4 poena (25:21).

Druga dionica donosi klasičnu igru koš na koš, niti jedna momčad se ne uspijeva značajnije rezultatski odvojiti, a Puležani u 18. minuti prelaze i u vodstvo nakon pet uzastopnih koševa Evana Wardlowa (41:43). Ipak, na veliki odmor se odlazi uz minimalno vodstvo domaćina od jednog koša razlike (49:48). Odlično prvo poluvrijeme odigrali su Bilalović i Lukačić koji su zajedno postigli više od polovice koševa Bijeloplavih, prvi 18, a drugi 13.

Zadrani bolje otvaraju drugo poluvrijeme, precizni su na trici Matulina i dvaput Vujičić, ali košarkaši Pule 1981 ne gube koncentraciju, drže priključak te u 28. minuti nakon polaganja Wardlowa ponovo prelaze u minimalno vodstvo (65:66). Nažalost, u posljednjoj minuti treće dionice Bijeloplavi potpuno kvare dojam i serijom početničkih grešaka dopuštaju Jazinama seriju 9:0 u 45 sekundi za bijeg na neugodnih +10 (83:73).

Uvukao se strah u redove pulskog prvoligaša, igrači su popustili u obrani, a s druge strane, košarkaši Jazina su bili praktički nepogrješivi iza linije 6,75 što je rezultiralo povećanjem vodstva na +15 (96:81) četiri minute prije kraja, razlike koja će se pokazati presudnom u završnom dijelu utakmice. Povezali su Bijeloplavi dvije trice i koš Lukačića za -8 (96:88), ali Zadrani uzvraćaju novom tricom i tu je priči kraj. Nakon posljednje sirene semafor u dvorani 3 Športskog centra Višnjik pokazuje 105:96 i košarkaši Pule 1981 se sa šestog gostovanja u osam odigranih utakmica vračaju praznih džepova.

Najefikasniji u redovima Puležana bio je Matija Bilalović koji je susret završio s 30 koševa, 5 skokova i 4 asistencije, Karlo Lukačić dodao je 21 koš i 11 asistencija, dok su se Mirko Marić i Evan Wardlow zaustavili na 13 postignutih koševa. Domaćina je do pobjede predvodio trojac Butorac s 22, Friday s 20 i Matulina s 18 poena. Košarkaše Pule 1981 do kraja godine čekaju još dvije zaostale utakmice u kojima će pokušati popraviti i dojam i mjesto na ljestvici. U srijedu, 23. prosinca u Dom sportova Mate Parlov stiže momčad Omiš Čagalj Toursa, dok će osam dana kasnije, u srijedu 30. prosinca, Bijeloplavi snage odmjeriti s Dubrovnikom.

JAZINE ARBANASI - PULA 1981 105:96 (25:21, 25:27, 33:25, 22:23)

Jazine Arbanasi: Paponja 6, Horvat, Klarica 2, Butorac 22, Matulina 18, Beljan 4, Vujičić 15, Buljan 13, Korman, Friday 20, Šarac 5; trener: Selin.

Pula 1981: Wardlow 13, Vučinić, Elez 2, Lukačić 21, Marić 13, Bilalović 30, Šibenik, Guštin 7, Gustovarac 5, Travica 2, Ostojić 2; trener: Nicević.