Izgubili dobivenu utakmicu: Pula 1981 - Dubrovnik 86:87

Završnice koju su danas na parketu Doma sportova Mate Parlov prezentirali košarkaši Pule 1981 posramili bi se i najuspješniji scenaristi triler filmova. 34 sekunde prije kraja Karlo Lukačić poentirao je za vodstvo od 5 koševa no nakon minute odmora gostiju Dubrovnik u dva napada postiže dvije trice i odnosi oba boda na jug Dalmacije, dok će Bijeloplavi novu godinu dočekati razmišljajući kako je moguće da su primili dva otvorena šuta unatoč činjenici da su bili dva prekršaja daleko od bonusa.

Kao i često do sada puleni trenera Sandra Nicevića odlično otvaraju zaostalu utakmicu 9. kola Prve muške lige i nakon četiri minute vode 11:4, no, Dubrovčani, koji su u Pulu stigli desetkovani, sa samo devet igrača, ne podižu bijelu zastavicu i strpljivim napadima protiv porozne domaće obrane zaključuju prvu četvrtinu sa samo košem zaostatka (25:24). Druga dionica nastavlja se u sličnom tonu, momčadi se izmjenjuju u minimalnim vodstvima, no ni jedni ni drugi ne uspijevaju steći konkretniju prednost pa se na dogovor u svlačionice odlazi pri rezultatu 51:47.

Prvu značajniju prednost u nastavku pulski prvoligaš bilježi u 24. minuti nakon četiri uzastopna poena Wardlowa za novih +5 (59:54), no, Gospari uzvraćaju tricom Vidovića i drže priključak do pred kraj četvrtine koja se zaključuje tricom Marića za +8 (72:64). Djelovalo je u tim trenucima da Bijeloplavi imaju susret pod kontrolom, pogotovo nakon nove trice Marića u 33. minuti za velikih +10 (77:67), no, gosti su imali drugačije planove. Prvo su izjednačili na 81:81 tri minute prije kraja, nakon čega domaći bježe na spomenutih +5 da bi u posljednjih pola minute, nakon ishitrenog promašaja Bilalovića, potpuno preokrenuli rezultat za zasluženu pobjedu. Posljednjih 20 koševa gostiju plod je čak šest ubačenih trica, od kojih je jednu postigao i 14-godišnji Martin Mucić.

"Na kraju je presudio manjak koncentracije, ali mi si jednostavno ne možemo dozvoliti ovakve utakmice" - nije krio nezadovoljstvo Karlo Lukačić nakon susreta. "Ovo su susreti koje treba pobijediti, a mi smo se u završnici, nakon vodstva od deset razlike raspali". Sličnog je mišljenja bio i trener Nicević. "Završnica je ispala dramatična jer smo mi dramatično igrali, nismo pokazali ni želju ni koncentraciju da uzmemo oba boda te nam ne preostaje drugo nego čestitati gostima na zasluženoj pobjedi. Slijedi nam posljednje kolo prvog dijela sezone protiv Dinamo Zagreba, ali nama definitivno ne igra ulogu tko će biti s druge strane parketa dok ne zaključimo sami sa sobom kako se izdignuti iz ove situacije".

Bijeloplavi su i ovu utakmicu nastupili bez ozlijeđenog Martina Klepe, a nije bilo ni bolesnog Nikole Ostojića. Matija Bilalović zaključio je susret s 21 košem, Gvido Guštin je dodao 14, Mirko Marić 12, dok su po 10 postigli Evan Wardlow i Karlo Lukačić koji je pridodao i 12 asistencija. Gospare je do pobjede predvodio Vlaho Raguž s 21 košem i 7 skokova. 9. siječnja na rasporedu je 12. kolo prije okreta "oko bove", a košarkaši Pule 1981 će s 13 bodova na ljestvici, ponovo na svom parketu Doma sportova Mate Parlov, dočekati drugoplasirani Dinamo.

PULA 1981 - DUBROVNIK 86:87 (25:24, 26:23, 21:17, 14:23)

Pula 1981: Wardlow 10, Vučinić, Elez 6, Lukačić 10, Marić 12, Bilalović 21, Šibenik, Guštin 14, Gustovarac 6, Maurović, Travica 7; trener: Nicević.

Dubrovnik: Vidović 13, Mucić 3, Šimović 12, Galić 11, Raguž 21, Vodopija 16, Vujičić, Vrkić 11, Tomašević, Zvone; trener: Lučić.