Bijeloplavi slavili u dramatičnoj završnici: Pula 1981 - Sesvete 85:83

Košarkaši Pule 1981 upisali su jučer toliko očekivanu četvrtu pobjedu sezone. U 14. kolu Prve muške lige 2020/21 slavili su na svom parketu Doma sportova Mate Parlov protiv Sesveta konačnim rezultatom 85:83 te će u puno pozitivnijoj atmosferi moći pripremati sljedeće gostovanje kod zagrebačke Cedevite Junior.

Da utakmica, koja je na papiru nosila epitet derbija začelja, neće biti jednostavna se znalo i prije prvog sučevog podbacivanja, najavili su to i sami Bijeloplavi, no početak susreta je dao naslutiti ipak mirniji scenarij. Odlično su Puležani otvorili utakmicu i u 9. minuti poveli s velikih 15 razlike (30:15), no tada su stali i dozvolili gostima da u narednih šest minuta naprave nevjerojatnu seriju od 6:24 te u 15. minuti povedu 36:39. Od tog trenutka se igralo praktički koš na koš, domaća obrana je curila na sve strane i na veliki se odmor otišlo pri minimalnom vodstvu Bijeloplavih od tri razlike (51:48).

U nastavku se nije mnogo promijenilo, nizali su se briljantni periodi igre igrača pulskog prvoligaša s neobjašnjivim rupama u obrani koje su iskusni Sesvečani rutinirano iskorištavali. U posljednjih se deset minuta ušlo pri rezultatu 70:66, Krešimir Elez tricom za 74:66 budi nadu domaćih za mirniju završnicu, gosti se ne predaju i četiri minute prije kraja izjednačuju na 76:76, a naredne dvije minute bježe i na neugodnih +5 (76:81). Evan Wardlow nakon minute odmora pogađa tricu, Matija Bilalović dva slobodna bacanja i u posljednju se minutu ulazi u egalu (81:81). Dario Papak polaže za 81:83, no to će biti i posljednji koš Sesveta na susretu, Bijeloplavi podižu agresivnost u obrani, a Bilalović tricom i jednim od dva pogođena slobodna bacanja osigurava toliko željenu pobjedu Puležanima.

"Veoma smo dobro otvorili susret, ali ponovo nismo bili u stanju zaključiti ga u ranijoj fazi pa smo se bili primorani vaditi u posljednjim trenucima" - objašnjava Sandro Nicević, strateg Pule 1981. "Bitno je da smo pored svih problema koji su nam se događali tijekom utakmice na kraju uspjeli održati mirnoću kako bi uzeli dva boda koja su nam u ovom trenutku od izuzetne važnosti. Neka nam ova pobjeda bude odskočna daska za dalje, da se malo smirimo i da počnemo igrati igru koju znamo kako bi si u budućnosti osigurali još kvalitetnih partija i uspjeha".

Sličnog je mišljenja nakon utakmice bio i Krešimir Elez, autor 10 poena i 4 skoka. "Sesvete imaju samo jednu pobjedu u sezoni, ali sve su protivnike ozbiljno namučili. Znali smo da će biti teška utakmica, ali najbitnije je da smo nakon dugo vremena upisali domaću pobjedu. Osim početne dionice čitavu utakmicu nismo uspjeli pronaći svoj ritam, ali dva boda su tu i to je ono važno. Sljedeće kolo idemo u goste Cedeviti Junior, jedinoj neporaženoj momčadi lige, pokušat ćemo se spremiti za taj susret na najbolji mogući način" - zaključuje broj 3 Bijeloplavih.

Najefikasniji igrač utakmice bio je Bilalović s 31 postignutim košem kojem je pridodao 5 koševa i 5 asistencija. Martin Klepo dodao je za Puležane, koji su nastupili bez ozlijeđenog Karla Lukačića, 17 koševa, Evan Wardlow 13, uz 7 skokova i 5 asistencija, dok je u redovima gostiju nezaustavljiv bio Papak s 27 postignutih koševa i čak 22 skoka. Košarkaši Pule 1981, koji imaju dvije utakmice manje, 15. kolo dočekuju sa 16 bodova, odnosno skorom od 4 pobjede i 8 poraza. Susret protiv vodeće Cedevite na rasporedu je u subotu, 6. veljače, u Domu košarke Cedevita s početkom u 18:30 sati.

PULA 1981 - SESVETE 85:83 (30:22, 21:26, 19:18, 15:17)

Pula 1981: Wardlow 13, Vučinić, Elez 10, Bosnakis, Marić 4, Bilalović 31, Guštin 6, Gustovarac 2, Maurović, Travica 2, Ostojić, Klepo 17; trener: Nicević.

Sesvete: Bežovan, Krajačić 10, Vlašić, Tušek, Hodak 9, Papak 27, Babić 11, Žgela 5, Perković 5, Grabovac, Franjić, Perković 16; trener: Vouk.