Nova važna pobjeda Bijeloplavih: Pula 1981 - Zapruđe 99:94

Košarkaši Pule 1981 upisali su novu pobjedu, drugu uzastopnu na svom parketu Doma sportova Mate Parlov. Nakon Sesveta posljednjeg dana siječnja, danas su puni plijen uzeli i protiv Zapruđa, osmoplasirane momčadi lige. Bijeloplavi sada imaju 19 bodova na ljestvici, ali i dvije utakmice manje, što je dovoljno za deveto mjesto i toliko željeni bijeg iz "opasnih" voda. Kao i protiv Sesvećana ni ove subote nije moglo bez drame, Zagrepčani su držali priključak do samog kraja, no, Bilalović i društvo su zadržali mirnoću i unatoč maloj koš razlici prilično rutinirano upisali oba boda.

Poveli su Puležani 4:0 na početku susreta no gosti do pete minute izjednačuju, nakon trice Josipa Škare prelaze u vodstvo (8:12), da bi u sedmoj minuti pobjegli na neugodnih +10 (8:18). Loše je funkcionirala obrana Bijeloplavih u tim trenucima dok su se u napadu redali promašaji. Seriju gostiju prekinuo je tricom Bilalović, još jednu je dodao Filip Gustovarac i domaći su već na -3 (16:19). Do kraja prve četvrtine puleni trenera Nicevića uspostavljaju potpunu ravnotežu na parketu i prvu dionicu zaključuju sa samo jednim poenom zaostatka (22:23).

Mirko Marić u prvom napadu druge četvrtine tricom pokreće seriju 9:0 i u 13. minuti semafor pokazuje 31:23. Bijeloplavi drže svoj ritam sve do velikog odmora, a kvartet Wardlow-Klepo-Ostojić-Bilalović neumoljiv je u napadu što je dovoljno za održavanje prednosti od devet razlike (49:40) s kojom se ulazi u drugo poluvrijeme. Sve do 24. minute scenarij je identičan (55:45), a onda gosti iz metropole rade mini-seriju 7:0 i približavaju se na samo tri razlike (55:52) nakon dvije uzastopne trice braće Joksimović. Do kraja treće dionice Klepo upisuje dvije trice, James Bosnakis zakucavanjem ponovo odvodi Bijeloplave na +10 (71:61), ali Zapruđe koristi opuštanje domaćih i u 49 se sekundi vraća na -5 (71:66).

U posljednjoj četvrtini Puležani pokušavaju pobjeći, a Zagrepčani uporno drže priključak. U 33. minuti rezultat je 73:73, Matija Bilalović pogađa tricu i dvicu, gosti odgovaraju tricom najboljeg strijelca Jeleneka, Evan Wardlow zakucava za novih +5, a onda stvari u svoje ruke ponovo uzima Bilalović koji pogađa sljedećih sedam koševa domaćih za novih +11 (87:76). Imali su nakon toga Bijeloplavi i +13 nakon koša kapetana Guština, no uporni gosti 14 sekundi prije kraja preko Jeleneka smanjuju na samo dva poena zaostatka (95:93). Košarkaši Pule 1981 ostaju pribrani i nakon minute odmora Guštin polaže za +4, Škara pogađa jedno od dva slobodna bacanja, dok je s druge strane Klepo oba puta precizan s linije slobodnih bacanja i slavlje na klupi pulskog prvoligaša može početi.

"Veoma bitna pobjeda za nas, pogotovo u situaciji u kojoj se nalazimo" - nije krio zadovoljstvo trener Sandro Nicević nakon susreta. "Želim čestitati svojim dečkima na odličnom angažmanu tijekom čitavih četrdeset minuta, u nekim smo trenucima i padali, ali pokazali smo veliku želju i na kraju zasluženo pobijedili". Slično mišljenje dijeli i James Bosnakis, strijelac šest pogodaka na današnjem susretu 16. kola Prve muške lige - "Završilo je malo dramatičnije od onog što smo očekivali i htjeli, ali na kraju bitna su dva boda i pomak prema sredini ljestvice".

Matija Bilalović je s 26 koševa i 5 skokova bio najefikasniji u redovima Pule 1981, Martin Klepo dodao je 16 koševa i 5 asistencija, dok se Evan Wardlow zaustavio na brojci od 13 koševa. Svi igrači koji su ulazili u igru u redovima Bijeloplavih, za koje ni danas nije nastupio Karlo Lukačić, su se upisali u listu strijelaca. U redovima Zapruđa najbolji je bio Dorian Jelenek koji je upisao 30 koševa. Puležani u sljedećem kolu, ponovo na svom parketu, dočekuju Kvarner 2010, a susjedski je derbi na rasporedu u subotu, 20. veljače, s početkom u 14 sati.

PULA 1981 - ZAPRUĐE 99:94 (22:23, 27:17, 22:26, 28:28)

Pula 1981: Wardlow 13, Vučinić, Elez 3, Bosnakis 6, Marić 5, Bilalović 26, Guštin 10, Gustovarac 6, Maurović, Travica 10, Ostojić 4, Klepo 16; trener: Nicević.

Zapruđe: Garvanović 7, K.Joksimović 9, Barešić 4, D.Joksimović 10, Jelenek 30, Ribarič 4, Škara 22, Paleka, Perić 8, Vrbanec; trener: Mesić.