Zamalo iznenadili favorita: Pula 1981 - Dinamo Zagreb 77:82

Bili su u igri sve do posljednje minute košarkaši Pule 1981, koji su u zaostaloj utakmici 11. kola Prve muške lige danas poslijepodne poraženi od Dinamo Zagreba, drugoplasirane momčadi lige, koja je nakon teške borbe u konačnici ipak opravdala ulogu papirnatog favorita i dva boda, na žalost Puležana, putuju u metropolu.

Najavili su energiju i agresivnost i to su na parketu Doma sportova Mate Parlov puleni trenera Sandra Nicevića i isporučili. Poveli su Zagrepčani 2:6 dvjema tricama Jurića i Šuška, no košarkaši Pule 1981 se ne daju smesti i u 4. minuti prvi puta prelaze u vodstvo (11:10) nakon polaganja i dodatnog slobodnog bacanja Eleza. Nadovezali su se nakon toga Wardlow s tricom, Elez s novim polaganjem i Klepo s dvicom te Puležani bježe na +8 (18:10). Prednost je to koju će održavati do kraja prve četvrtine koja završava pri rezultatu 29:21.

Prednost od 8 razlike (36:28) potvrđuje i Guštin nakon atraktivnog zakucavanja u 13. minuti, trener gostiju Ličina traži minutu odmora nakon koje gosti rade seriju od 9:0 i vračaju susret u egal. Gotovo do poluvremena se igra praktički koš na koš, a onda Dinamo u posljednjoj minuti preko raspoloženog Garafolića odlazi na neugodnih +7 (39:46) i momčadi odlaze na dogovor u svlačionicu.

Strah od treće četvrtine Bijeloplavih se ovoga puta pokazala neutemeljena, Amerikanac Wardlow otvara nastavak s dvije vezane trice i gosti ne nalaze načina za odvajanje, no, održavaju minimalnu prednost sve do 29. minute. Wardlow tada pogađa svoju treću tricu i košarkaši Pule 1981 preuzimaju vodstvo, Bilalović dodaje još jednu tricu, a četvrtinu novom tricom zaključuje Elez za osjetnih +6 domaćih (64:58).

Momčadi se u posljednjih deset minuta izmjenjuju u vodstvu sve do 37. minute kada semafor nakon polaganja i dodatno slobodnog bacanja Bilalovića pokazuje 74:74. Gosti tada rade mini-seriju 5:0, no Wardlow trima pogođenim slobodnim bacanjima vraća Bijeloplave na -2 (77:79) minutu i 25 sekundi prije posljednje sirene. To će međutim, na žalost domaćih navijača, biti i posljednji koševi Puležana, Zagrepčani zabijaju preko Jablana, a Maljić zaključuje susret pogođenim bacanjem 19 sekundi do kraja. Pokušali su igrači pulskog prvoligaša nakon time-outa šutom Wardlowa za tricu, no lopta ovoga puta nije pronašla put kroz obruč.

"Dečki su se trudili, borili, no na kraju nažalost nismo imali dovoljno koncentracije da dobijemo ovu utakmicu" - objašnjava nakon susreta trener Nicević. "Dinamo je na kraju zasluženo slavio, pokazali su više smirenosti, više koncentracije, posebno u napadu, što se pokazalo krucijalnim za konačni rezultat". Sličnog je mišljenja bio i Bilalović, autor 13 koševa i 5 skokova,  ali uz samo 25% šuta iz igre. "Mislim da smo dobrim djelom utakmice pokazali korektnu energiju i koncentraciju, no, Dinamo je veoma kvalitetna ekipa i očito je da ovo što smo pokazali na kraju nije bilo dovoljno kako bi bodovi ostali u Puli".

Evan Wardlow predvodio je strijelce Pule 1981, koji su i danas nastupili bez ozlijeđenog Karla Lukačića, s 20 postignutih koševa, dok je Krešimir Elez susret zaključio s 14 koševa i 8 skokova. Goste je do pobjede vodio Marko Jurić s 20 koševa, 14 je dodao Hrvoje Garafolić, a Puležan u redovima Dinama, Matija Maljić, 10, uz 9 skokova. Bijeloplavi u sljedećem, 19. kolu, dočekuju ponovo na svom parketu petoplasirani Bosco, a utakmica je na rasporedu u subotu u 16 sati.

PULA 1981 - DINAMO ZAGREB 77:82 (29:21, 10:25, 25:12, 13:24)

Pula 1981: Wardlow 20, Vučinić, Elez 14, Bosnakis, Marić 2, Bilalović 13, Guštin 4, Gustovarac 6, Maurović, Travica 7, Ostojić 2, Klepo 9; trener: Nicević.

Dinamo Zagreb: Jurić 20, Garafolić 14, Maljić 10, Šušak 3, Nakić-Vojnović 9, Ivanković, Jablan 8, Rezo 2, Golemac, Torić 8, Majić 8, Mujanović; trener: Ličina.