Sjajna pobjeda Bijeloplavih: Pula 1981 - Jazine Arbanasi 90:81

Košarkaši Pule 1981 upisali su jučer iznimno važnu pobjedu, u susretu 21. kola Prve muške lige slavili su protiv trećeplasiranih Jazina Arbanasi te zadržali 'žive' mogućnosti ostanka u prvoligaškom društvu. Bijeloplavima je utakmica bila klasični 'biti ili ne biti' te su nakon četrdeset minuta bespoštedne borbe zasluženo slavili na svom parketu Doma sportova Mate Parlov konačnim rezultatom 90:81.

Kao i mnogo puta ove sezone Puležani odlično otvaraju susret, no ovoga puta će dobru igru uspjeti zadržati kroz čitav tijek utakmice. Prva četvrtina donosi klasično 'upoznavanje' obiju ekipa da bi u posljednjoj minuti iste Bijeloplavi stisnuli malo papučicu gasa i u drugih deset minuta ušli s prednošću od sedam razlike (19:12). U petnaestoj minuti domaći se prvi puta odvajaju na osjetniju prednost (25:16), no Zadrani se ne predaju i do velikog odmora smanjuju zaostatak na pet koševa razlike (35:30). Puleni trenera Nicevića igrali su sjajnu obranu tijekom prvog poluvremena, kojom su kompenzirali i loših 0-8 šuta iza linije za tri poena.

Prvi dio nastavka Bijeloplavi održavaju prednost, u 24. minuti ponovo imaju +9 (46:37), nešto kasnije i +11 (51:40), međutim gosti u samo dvije minute rade seriju 10:0 i utakmica je ponovo u egalu (51:50). U 29. minuti bilježimo i vodstvo Jazina (53:55) nakon trice Krševana nakon čega se igra koš na koš te se u posljednju dionicu ulazi pri rezultatu 58:59. Neizvjesnost je trajala do pet minuta prije kraja, tada Zadrani imaju posljednje vodstvo na utakmici (68:69), nakon čega slijedi fantastična serija Pule 1981 od 17:0 te rutinirana kontrola vodstva u posljednjoj minuti za veliko i zasluženo slavlje.

Trener Nicević na ovom susretu nije mogao računati na ozlijeđenog Martina Klepu, dok je Filip Gustovarac igrao bez da je odradio niti jedan trening čitav tjedan. Najbolji u redovima Pule 1981 bio je Karlo Lukačić koji je upisao 21 koš, 6 skokova i 6 asistencija, Matija Bilalović dodao je 20 koševa, Krešimir Elez 13 uz 6 skokova, a Mirko Marić 11. Kod gostiju je najefikasniji bio dvojac Biljan-Klarica s po 16 postignutih koševa.

U posljednjem kolu košarkaši Pule 1981 gostuju kod drugoplasiranog Dinamo Zagreba, pobjeda kod favoriziranog domaćina značila bi automatski spas, dok će u slučaju poraza Puležani ovisiti o ishodu utakmice Samobor-Zapruđe. Pobjeda Samobora značila bi spas unatoč porazu, dok bi ih pobjeda Zapruđa bacila u 'ralje' A2 lige u sljedećoj sezoni. Susret 22. kola protiv Dinama na rasporedu je sljedeću subotu, u Domu košarke Dražen Petrović, s početkom u 17 sati.

PULA 1981 - JAZINE ARBANASI 90:81 (19:12, 16:18, 23:29, 32:22)

Pula 1981: Wardlow 6, Vučinić, Elez 13, Lukačić 21, Bosnakis 1, Marić 11, Bilalović 20, Guštin 5, Gustovarac 5, Travica 8, Ostojić, Klepo; trener: Nicević.

Jazine Arbanasi: Paponja 4, Matulina 8, Beljan 6, Vujičić 6, Šarac 11, Horvat 9, Vidov, Klarica 16, Buljan 16, Korman 5, Dević; trener: Selin.